Raportul Vicepreşedintelui IPA - Secţia Republica Moldova (dl Iurie Larii) cu privire la activitatea realizată în anul 2012

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /var/www/vhosts/ipa.md/httpdocs/sites/all/modules/views/views.module on line 842.
  • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /var/www/vhosts/ipa.md/httpdocs/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 745.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /var/www/vhosts/ipa.md/httpdocs/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /var/www/vhosts/ipa.md/httpdocs/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_many_to_one::init() should be compatible with views_handler_filter::init(&$view, $options) in /var/www/vhosts/ipa.md/httpdocs/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_many_to_one.inc on line 104.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /var/www/vhosts/ipa.md/httpdocs/sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 303.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /var/www/vhosts/ipa.md/httpdocs/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 25.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /var/www/vhosts/ipa.md/httpdocs/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /var/www/vhosts/ipa.md/httpdocs/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.

 

 

Raportul Vicepreşedintelui IPA – Secţia Republica Moldova

(dl Iurie Larii)

cu privire la activitatea realizată în anul 2012

 

 

Mă aflu în board-ul Comitetului Executiv Naţional al IPA – Secţia Republica Moldova începând cu 12 mai 2012, dar mă voi strădui să reflect activitatea desfăşurată pe întreaga perioadă a anului 2012.

Astfel, în perioada de referinţă activitatea mea s-a bazat pe prevederile Statului A.O. „I.P.A. – Secţia Republica Moldova”, Regulamentul de Organizare şi Funcţionare a A.O. „I.P.A. – Secţia Republica Moldova”, hotărârilor Comitetului Executiv Naţional, adoptate în cadrul şedinţelor de lucru şi a Planului de activitate a Asociaţiei pentru perioada anului 2012.

Conform atribuţiilor funcţionale, mi-a revenit tutelarea, asistarea şi supravegherea următoarelor Comisii:

     a) Comisia Relaţii Internaţionale;

     b) Comisia Cultură, Tineret şi Sport;

     c) Comisia Profesională.

Din aceste considerente, elaborarea acestui raport a fost axat pe activităţile principale realizate de comisiile menţionate.

 

Comisia Relaţii Internaţionale (Preşedinte dl. Gandrabur Gheorghe).

 

Comisia a fost formată pe deplin, este funcţională şi a avut 4 şedinţe.

 

Activităţi de ordin instituţional:

1. În cadrulpregătirii, organizării şi desfăşurării Primului Congres Naţional IPA – Secţia Republica Moldova din 12 mai 2012, CRI a realizat invitarea şi primirea oaspeţilor din România, Ucraina şi Federaţia Rusă.

2. Membrii CRI au participat la elaborarea modificărilor şi completărilor la Statutul şi Regulamentul de Organizare şi Funcţionare a IPA – Secţia Republica Moldova, precum şi la elaborarea Strategiei de Dezvoltare a Asociaţiei şi a Planului Strategic pentru anii 2013-2015.

3. A fost creată Comisia Relaţii Internaţionale, distribuite sarcinile şi domeniile de activitate între membrii acesteia.

4. A fost realizată o activitate intensă în vederea formării şi dezvoltării în teritoriu a birourilor locale IPA în organele teritoriale de poliţie Nisporeni, Dubăsari, Ungheni, Bender şi ÎS „Servicii Pază” a MAI.

5. Au fost realizate activităţi de popularizate şi recrutare a candidaţilor pentru a deveni membri ai IPA – Secţia Republica Moldova. Aici ţinem să menţionăm, că sunt mulţi doritori din unităţile administrativ-teritoriale, unde încă nu sunt create birouri teritoriale. Iată de ce acest proces trebuie impulsionat.

 

Activităţi pe plan internaţional:

În perioada de referinţă, în cadrul IPA Secţia Republica Moldova au fost organizate şi desfăşurate 6 conferinţe ştiinţifico-practice internaţionale cu suportul financiar şi logistic al Fundaţiei germane „Hanns Seidel”, Bavaria, am primit circa 50 de membri a Secţiilor IPA din alte ţări, dintre care 38 au participat la competiţii de fotbal organizate de birourile teritoriale Bălţi, Nisporeni şi Străşeni.

Astfel, au fost organizate deplasări ale membrilor IPA – Secţia Republica Moldova la diverse foruri internaţionale, inclusiv ştiinţifico-practice, cultural-sportive etc.

În aprilie 2012, delegaţia IPA – Secţia Republica Moldova a participat la conferinţa ştiinţifico-practică cu genericul „Combaterea corupţiei – practici naţionale şi internaţionale”, care şi-a desfăşurat lucrările în or. Lvov, Ucraina şi unde reprezentanţii noştri au prezentat un raport ştiinţific în şedinţa plenară.

În perioada 16-20 mai 2012 delegaţia IPA – Secţia Republica Moldova s-a deplasat în or. Peatigorsk, Federaţia Rusă, pentru a participa la lucrările Conferinţei Internaţionale a statelor Europei Centrale şi de Est.

Din lipsă de timp nu vom enumera toate activităţile pe plan internaţional, însă vom menţiona participarea la lucrările celui de-al XX Congres Mondial IPA, între 4-9 septembrie în Statul Israel a preşedintelui IPA – Secţia Republica Moldova dl. Vasile Batcu şi a delegaţiei noastre la lucrările celui de-al V-lea Congres Naţional al IPA – Secţia Română, desfăşurat în perioada 14-16 septembrie în or. Bucureşti etc.

Menţionăm cu mândrie, că la cel de-al XIII Turneu Internaţional de mini-fotbal, organizat în memoria poliţiştilor căzuţi la datorie în Nassiriya şi organizat de regiunile XIV Giuliana şi Teramo a IPA – Italia în perioada 9-13 mai 2012, sportivii noştri au ocupat locul II şi au cucerit Cupa Mare a turneului.

 

Comisia Cultură, Tineret şi Sport (Preşedinte dl Caţ Iulian).

 

În perioada de referinţă a anului 2012 au fost selectaţi, examinaţi şi aprobaţi, în cadrul şedinţei CEN IPA secţia RM, candidaţii propuşi în calitate de membri ai Comisiei Cultură, Tineret şi Sport. Cu fiecare din candidaţii propuşi s-a discutat personal despre sarcinile comisiei, competenţă şi disponibilitate. Persoanele propuse au manifestat interes şi cunoaşterea cauzei, fiind personalităţi cu o bogată experienţă, reputaţie ireproşabilă, având tangenţe cu specificul activităţii comisiei respective. Pe parcurs comisia şi-a rezervat dreptul de a lărgi componenţa prezentă prin propunerea CEN IPA secţia RM a noilor candidaţi în calitate de membri ai acesteia.

În scopul dezvoltării multilaterale a studenţilor Academiei „Ştefan cel Mare” a MAI – potenţialilor membri IPA, precum şi în scopul promovării imaginii pozitive a poliţiei în societate, CCTS a organizat şi desfăşurat o serie de activităţi cu caracter cultural-educativ şi sportiv. Timpul este limitat pentru raportare, dar în cifre, Comisia s-a implicat activ şi a participat nemijlocit la peste 10 evenimente cultural-sportive. Trebuie de menţionat aportul nemijlocit în calitate de Vicepreşedinte al Asociaţiei, precum şi al Preşedinţilor Comisiei Profesionale, Comisiei Cultură, Tineret şi Sport şi Comisiei Internaţionale la realizarea acestor activităţi, astfel realizându-se motto-ul Asociaţiei: „Servo per Amikeco!”

În perioada de raport Comisia Cultură, Tineret şi Sport a participat la lucrările tuturor şedinţelor CEN, urmând a se implica şi în măsurile de organizare a Adunării Generale din 16.02.2013.

 

Comisia Profesională (Preşedinte dl Cojocaru Radion).

 

Comisia a fost creată, funcţionează şi a avut 2 şedinţe.

În perioada nominalizată a fost creată Comisia Profesională, distribuite sarcinile şi domeniile de activitate membrii acesteia. De asemenea, în comun cu conducerea IPA, Comisia Profesională a realizat următoarele activităţi principale:

1. În perioada 22-24 mai 2012, în incinta hotelului „VisPas” din mun. Chişinău, în colaborare cu MAI al Republicii Moldova şi Ministerul de Stat de Interne al Bavariei, Germania, cu susţinerea financiară a Fundaţiei „Hanns Seidel” din Bavaria, a fost organizat şi desfăşurat seminarul cu genericul: „Lucrul cu presa şi societatea” cu efectivul Serviciului de presă şi Relaţii cu publicul din cadrul M.A.I., la care au participat 32 ofiţeri de poliţie, fiind instruiţi de expertul din cadrul poliţiei bavareze dl.  Heinz Prismann.

2. Implicarea CP la organizarea şi desfăşurarea lucrărilor Conferinţei ştiinţifico-practice internaţionale cu genericul: „Criminalitatea în spaţiul UE şi al CSI: evoluţie, probleme de prevenire şi combatere”, care a avut loc în perioada 12-13 iunie 2012 în incinta hotelului „Codru” din mun. Chişinău, organizată de Academia „Ştefan cel Mare” a MAI, cu suportul financiar al Fundaţiei „Hanns Seidel”, Bavaria, Germania.

3. Participarea la lucrările Conferinţei internaţionale cu genericul: „Agresorul şi victima în cultura violenţei”, organizată la 15 iunie 2012 de către Regiunea 1 Iaşi a IPA – Secţia Română.  

 Propuneri:

 

1. În acelaşi timp, alături de realizările noastre, mai rămân multe probleme de soluţionat în cadrul IPA – Secţia Republica Moldova. Printre acestea menţionăm finalizarea creării infrastructurii teritoriale (crearea birourilor teritoriale) şi intensificarea conlucrării cu cele care deja sunt create şi funcţionează, practic lipseşte baza financiară şi logistică pentru buna funcţionare a cooperării internaţionale, actualizarea site-lui IPA – Secţia Republica Moldova, deoarece şi peste aproape un an de la alegeri, lumea încă nu ştie componenţa noului CEN, iar corespondenţa vine pe numele primului preşedinte al asociaţiei noastre.

2. Pentru promovarea imaginii IPA – Secţia Republica Moldova în ţară şi peste hotare este nevoie de confecţionarea accesoriilor şi atributelor de firmă (suvenire, obiecte, tricouri, genţi sacoşe etc. cu emblema asociaţiei noastre).

3. Pentru soluţionarea cu mai mult succes a sarcinilor trasate şi a problemelor care stau în faţa noastră în anul 2013 este necesar de organizat şi întâlniri neformale între membrii CEN (cu ocazia zilelor de naştere, întâlniri sau stabilirea de relaţii cu delegaţii IPA din alte ţări etc.) în cadrul cărora se va înlătura deficitul de comunicare dintre noi.

 

În pofida a toate cele realizate, sunt rezerve esenţiale pentru toate comisiile pentru a spori numărul evenimentelor petrecute pe linia IPA şi îmbunătăţi calitatea lor.

Din acest punct de vedere le-aş sugera tuturor preşedinţilor de comisii să-şi aducă aportul său la formarea planului de activitate şi executarea lui, la organizarea coparticipării membrilor IPA la evenimente profesionale care se petrec deja în subdiviziunile poliţieneşti, la conlucrarea cu IPA – Secţia Republica Moldova şi birourile locale.

Există şi unele doleanţe: să se ia în consideraţie mai mulţi factori, aşa ca dorinţa membrilor IPA – Secţia Republica Moldova de comunicare cu similarii lor de peste hotare, odihna lor şi a membrilor de familie, zilele profesionale şi cele naţionale, conlucrarea cu alte organizaţii din ţara pentru dezvoltarea organizaţiei noastre.

Eu, în calitate de Vicepreşedinte IPA – Secţia Republica Moldova, am abilităţile desemnate de Statut, completate de decizia CEN şi sunt gata să le îndeplinesc. Activitatea pe care o desfăşor este nobilă şi vine în a acoperi şi o mică parte din cele spuse şi petrecute anterior.

 

 

Iurie Larii

Vicepreşedinte IPA – Secţia Republica Moldova